Licensed to Ashland University Swimming
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/14/2017 04:31 PM
                      Saginaw-Hillsdale Duel - 1/14/2017                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saginaw Valley State Universit  'A'               3:54.31    3:59.76   11  
     1) Thielen, Amanda R SO            2) Mattar, Lydia R SO             
     3) Bloom, Alexa K FR               4) Soenksen, Melanie A JR         
  2 Hillsdale College-MI  'A'                              NT    4:05.59    4  
     1) Farris, Tiffany SO              2) Ellingson, Anika G SO          
     3) Houghton, Grace A SO            4) Shallman, Emily M SR           
  3 Ashland University-OH  'A'                        4:09.51    4:07.23    2  
     1) Prexta, Becca M FR              2) Brightman, Sophie A SO         
     3) Scarpone, Zoe S JR              4) Grady, Julia R SO              
  4 Hillsdale College-MI  'B'                              NT    4:15.48  
     1) Bickerstaff, Bailey C FR        2) Addis, Victoria M FR           
     3) Matti, Allie M FR               4) Steyer, Taylor A FR            
  5 Saginaw Valley State Universit  'B'                    NT    4:22.98  
     1) Luciani, Sarah K SO             2) Tarbuck, Samantha E SO         
     3) Perrin, Mackenzie F FR          4) Jewell, Aaryn L SO             
  6 Ashland University-OH  'B'                        4:23.35    4:27.11  
     1) Schultz, Megan C SR             2) Camp, Destiny R SO             
     3) Palmer, Elizabeth A SO          4) Patterson, Courtney M JR       
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saginaw Valley State Universit  'A'               3:23.55    3:35.49   11  
     1) Pokley, Dalton J SO             2) Yap, Shaun JR                  
     3) Kopacki, Dylan A SO             4) Hutchinson, Jayden FR          
  2 Saginaw Valley State Universit  'B'                    NT    3:39.61    4  
     1) Henning, Connor B FR            2) Miller, Tyler SO               
     3) Spears, Michael S SO            4) Peltier, Tanner J SR           
  3 Ashland University-OH  'A'                        3:44.91    3:42.26    2  
     1) Scalli, John C SR               2) Callis, Daniel R SO            
     3) Bradfield, Aaron C FR           4) Nixon, Josh A JR               
  4 Saginaw Valley State Universit  'C'                    NT   x3:49.50  
     1) Jones, Parker FR                2) Kovac, Kolton FR               
     3) Braman, Paul T SO               4) Lovas, Todd S SO               
  5 Ashland University-OH  'B'                             NT    3:53.29  
     1) Reventlow, Peter C FR           2) Bernsdorf, Matt D SO           
     3) Clifford, Daniel C SO           4) Noe, Nick A JR                 
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lebleu, Danielle E        FR Hillsdale-MI              NT   10:50.77    9  
  2 Thielen, Amanda R         SO SVSU                10:19.00   11:14.90    4  
  3 Teague, Michaela M        JR Ashland-OH          11:49.02   11:41.03    3  
  4 Curler, Kelsey L          FR SVSU                11:35.98   11:48.22    2  
  5 Dewey, Logan N            FR SVSU                11:16.58   11:48.23    1  
  6 Sowell, Whitley G         SR Hillsdale-MI              NT   12:28.32  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lin, Peter                SO SVSU                 9:37.83    9:51.03    9  
  2 Schulz, Frederich J       SO SVSU                10:03.16   10:18.55    4  
  3 Berens, Nick J            SO SVSU                      NT   10:25.17    3  
  4 Martucci, Chris W         SO Ashland-OH          10:27.68   10:27.26    2  
  5 Mikal, Pat N              JR Ashland-OH          11:12.11   11:10.22    1  
  6 Reventlow, Peter C        FR Ashland-OH                NT   11:18.52  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shallman, Emily M         SR Hillsdale-MI              NT    1:59.11    9  
  2 Davis, Alexandra L        SO SVSU                 1:54.80    1:59.34    4  
  3 Grashuis, Taylor A        SO SVSU                 1:54.12    2:01.36    3  
  4 Staley, Erin M            SO Ashland-OH           2:03.99    2:02.87    2  
  5 Voisin, Catherine M       FR Hillsdale-MI              NT    2:03.49    1  
  6 Houghton, Grace A         SO Hillsdale-MI              NT    2:06.09  
  7 Luciani, Sarah K          SO SVSU                 2:00.88    2:06.79  
  8 Newcomer, Alex M          FR Ashland-OH           2:07.91    2:09.65  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutchinson, Jayden        FR SVSU                 1:41.35    1:46.07    9  
  2 Deemer, Ryan R            JR Ashland-OH           1:46.53    1:46.57    4  
  3 Doepke, Malcolm P         FR Ashland-OH           1:49.44    1:48.94    3  
  4 Pokley, Dalton J          SO SVSU                 1:45.45    1:49.08    2  
  5 Noe, Nick A               JR Ashland-OH                NT    1:51.44    1  
  6 Jones, Parker             FR SVSU                      NT    1:52.37  
  7 Alday, David L            SO SVSU                 1:45.92   x1:54.26  
  8 Tansel, Jeffery M         FR SVSU                 1:51.94   x1:54.71  
  9 Keilholz, Ben A           SO Ashland-OH           1:56.03   x1:55.08  
 10 Bradfield, Aaron C        FR Ashland-OH           1:50.25   x1:55.63  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reichard, Grace C         JR Ashland-OH             24.64      24.65    6.5
  1 Soenksen, Melanie A       JR SVSU                   23.48      24.65    6.5
  3 De Tar, Suzanne P         SO Hillsdale-MI              NT      25.26    3  
  4 Addis, Victoria M         FR Hillsdale-MI              NT      26.08    2  
  5 Jewell, Aaryn L           SO SVSU                   25.94      26.22    1  
  6 Perrin, Mackenzie F       FR SVSU                   25.39      26.40  
  7 Schultz, Megan C          SR Ashland-OH             26.34      26.44  
  8 Steyer, Taylor A          FR Hillsdale-MI              NT      26.78  
  9 Dafforn-Koebler, MacKenz  SO SVSU                   25.90     x26.86  
 10 Palmer, Elizabeth A       SO Ashland-OH             26.52      27.54  
 11 Patterson, Courtney M     JR Ashland-OH             26.95     x27.70  
 12 Dickhudt, Kenzi T         SR Hillsdale-MI              NT     x30.83  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ng, Shijie B              JR SVSU                   21.60      22.30    9  
  2 Allen, Christopher W      FR SVSU                   21.51      22.35    4  
  3 Sutton, Charlie M         FR Ashland-OH             22.02      22.43    3  
  4 Goeke, Keegan T           SO Ashland-OH             22.06      22.68    2  
  5 Kopacki, Dylan A          SO SVSU                   21.97      22.75    1  
  6 Nixon, Josh A             JR Ashland-OH             22.91      22.80  
  7 Miller, Tyler             SO SVSU                   23.57     x22.85  
 -- Lovas, Todd S             SO SVSU                   22.90     X23.56  
 -- Keiffer, Daniel J         FR SVSU                   23.77     X24.09  
 -- Peterson, Mark            SO SVSU                   23.77     X24.82  
 
Event 9  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattar, Lydia R           SO SVSU                 4:33.04    4:35.92    9  
  2 Martinez, Rebeca          JR SVSU                 4:24.72    4:36.88    4  
  3 Sobell, Alicia M          FR SVSU                 4:45.51    5:00.05    3  
  4 Olander, Maddie L         JR Ashland-OH           5:07.04    5:06.93    2  
  5 Smith, Theresa M          JR Hillsdale-MI              NT    5:07.99    1  
  6 Bass, Mae J               SR Hillsdale-MI              NT    5:09.26  
  7 Tarbuck, Samantha E       SO SVSU                 5:04.65   x5:13.98  
  8 Bowen, Peyton E           JR Hillsdale-MI              NT    5:19.14  
  9 Camp, Destiny R           SO Ashland-OH                NT    5:34.60  
 
Event 10  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yap, Shaun                JR SVSU                 4:13.73    4:12.18    9  
  2 Georgiadis, Chris B       JR Ashland-OH           4:20.70    4:14.40    4  
  3 Henning, Connor B         FR SVSU                      NT    4:26.31    3  
  4 Bernsdorf, Matt D         SO Ashland-OH                NT    4:27.16    2  
  5 Callis, Daniel R          SO Ashland-OH                NT    4:43.18    1  
  6 Kovac, Kolton             FR SVSU                      NT    4:47.71  
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francisco, Wilhelmina     JR SVSU                  363.80     257.02  
  2 Wysocki, Erica            SR SVSU                      NP     212.12  
  3 Cronin, Maddy M           FR Ashland-OH                NP     160.56  
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Rebeca          JR SVSU                 2:07.07    2:12.27  
  2 Houghton, Grace A         SO Hillsdale-MI              NT    2:13.41  
  3 Sobell, Alicia M          FR SVSU                 2:12.98    2:20.41  
  4 Voisin, Catherine M       FR Hillsdale-MI              NT    2:22.04  
  5 Bickerstaff, Bailey C     FR Hillsdale-MI              NT    2:22.28  
  6 Scarpone, Zoe S           JR Ashland-OH           2:16.45    2:23.98  
  7 Grady, Julia R            SO Ashland-OH                NT    2:35.95  
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutchinson, Jayden        FR SVSU                 1:53.98    1:59.72  
  2 Spears, Michael S         SO SVSU                 1:53.19    2:01.69  
  3 Clifford, Daniel C        SO Ashland-OH           2:06.51    2:02.48  
  4 Bradfield, Aaron C        FR Ashland-OH           2:00.11    2:02.80  
  5 Doepke, Malcolm P         FR Ashland-OH           2:00.19    2:05.03  
  6 Martucci, Chris W         SO Ashland-OH           2:02.30   x2:09.64  
  7 Sutton, Charlie M         FR Ashland-OH                NT   x2:10.37  
  8 Tansel, Jeffery M         FR SVSU                 2:04.21    2:15.08  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soenksen, Melanie A       JR SVSU                   52.71      54.75  
  2 De Tar, Suzanne P         SO Hillsdale-MI              NT      55.45  
  3 Bloom, Alexa K            FR SVSU                   55.87      55.91  
  4 Ellingson, Anika G        SO Hillsdale-MI              NT      56.60  
  5 Grashuis, Taylor A        SO SVSU                   53.86      57.01  
  6 Brightman, Sophie A       SO Ashland-OH             57.73      57.70  
  6 Jewell, Aaryn L           SO SVSU                   56.03     x57.70  
  8 Newcomer, Alex M          FR Ashland-OH             58.04      59.37  
  9 Palmer, Elizabeth A       SO Ashland-OH             59.91    1:00.81  
 10 Sowell, Whitley G         SR Hillsdale-MI              NT    1:01.91  
 11 McComb, Caylee A          FR Hillsdale-MI              NT   x1:03.43  
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pokley, Dalton J          SO SVSU                   47.72      48.82  
  2 Ng, Shijie B              JR SVSU                   47.76      48.94  
  3 Nixon, Josh A             JR Ashland-OH             49.02      49.59  
  4 Keilholz, Ben A           SO Ashland-OH             47.24      50.52  
  5 Allen, Christopher W      FR SVSU                   47.36      51.33  
  6 Braman, Paul T            SO SVSU                   49.42     x52.20  
  7 Noe, Nick A               JR Ashland-OH                NT      52.28  
 -- Jones, Parker             FR SVSU                   49.98     X50.96  
 -- Keiffer, Daniel J         FR SVSU                   51.34     X52.38  
 -- Lovas, Todd S             SO SVSU                   49.22     X52.40  
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lebleu, Danielle E        FR Hillsdale-MI              NT    2:09.65  
  2 Matti, Allie M            FR Hillsdale-MI              NT    2:15.74  
  3 Thielen, Amanda R         SO SVSU                 1:59.96    2:16.07  
  4 Patterson, Courtney M     JR Ashland-OH           2:26.43    2:16.79  
  5 Schultz, Megan C          SR Ashland-OH           2:14.47    2:19.54  
  6 Prexta, Becca M           FR Ashland-OH           2:15.61    2:19.99  
  7 Luciani, Sarah K          SO SVSU                 2:07.93    2:32.12  
  8 Smith, Theresa M          JR Hillsdale-MI              NT    2:32.14  
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henning, Connor B         FR SVSU                 1:57.74    2:00.30  
  2 Goeke, Keegan T           SO Ashland-OH           2:04.39    2:03.29  
  3 Alday, David L            SO SVSU                 1:58.22    2:04.57  
  4 Berens, Nick J            SO SVSU                 2:00.50    2:05.97  
  5 Scalli, John C            SR Ashland-OH           2:10.13    2:08.59  
  6 Reventlow, Peter C        FR Ashland-OH           2:10.57    2:15.92  
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Alexandra L        SO SVSU                 5:06.10    5:17.70  
  2 Shallman, Emily M         SR Hillsdale-MI              NT    5:22.36  
  3 Staley, Erin M            SO Ashland-OH           5:33.44    5:29.45  
  4 Farris, Tiffany           SO Hillsdale-MI              NT    5:36.13  
  5 Dewey, Logan N            FR SVSU                 5:18.45    5:38.85  
  6 Curler, Kelsey L          FR SVSU                 5:29.05    5:38.99  
  7 Olander, Maddie L         JR Ashland-OH           5:39.23    5:39.75  
  8 Teague, Michaela M        JR Ashland-OH           5:31.66    5:41.84  
  9 Quada, Alexandra N        FR Hillsdale-MI              NT    5:48.36  
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lin, Peter                SO SVSU                 4:33.68    4:44.21  
  2 Deemer, Ryan R            JR Ashland-OH           4:45.20    4:54.70  
  3 Schulz, Frederich J       SO SVSU                 4:50.70    4:57.50  
  4 Georgiadis, Chris B       JR Ashland-OH           5:00.92    4:59.37  
  5 Peltier, Tanner J         SR SVSU                 4:46.50    5:09.47  
  6 Mikal, Pat N              JR Ashland-OH           5:06.45    5:25.88  
  7 Peterson, Mark            SO SVSU                 5:08.69   x5:39.92  
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francisco, Wilhelmina     JR SVSU                  327.35     272.85  
  2 Wysocki, Erica            SR SVSU                      NP     212.77  
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattar, Lydia R           SO SVSU                 2:19.53    2:23.05  
  2 Reichard, Grace C         JR Ashland-OH           2:24.30    2:26.66  
  3 Ellingson, Anika G        SO Hillsdale-MI              NT    2:29.39  
  4 Tarbuck, Samantha E       SO SVSU                 2:34.25    2:39.11  
  5 Bass, Mae J               SR Hillsdale-MI              NT    2:40.28  
  6 Camp, Destiny R           SO Ashland-OH           2:42.22    2:41.94  
  7 Brightman, Sophie A       SO Ashland-OH           2:38.27    2:42.80  
  8 Trombley, Grace S         SO SVSU                 2:35.82    2:43.07  
  9 Bowen, Peyton E           JR Hillsdale-MI              NT    2:49.95  
 10 Dickhudt, Kenzi T         SR Hillsdale-MI              NT   x2:58.70  
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yap, Shaun                JR SVSU                 1:59.58    2:07.81  
  2 Ng, Shijie B              JR SVSU                 2:09.74    2:14.76  
  3 Callis, Daniel R          SO Ashland-OH           2:08.82    2:19.34  
  4 Bernsdorf, Matt D         SO Ashland-OH           2:25.03    2:19.63  
  5 Miller, Tyler             SO SVSU                 2:09.43    2:23.08  
  6 Kovac, Kolton             FR SVSU                 2:23.17   x2:28.67  
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ashland University-OH  'A'                        1:42.50    1:41.28  
     1) Grady, Julia R SO               2) Scarpone, Zoe S JR             
     3) Prexta, Becca M FR              4) Reichard, Grace C JR           
  2 Hillsdale College-MI  'A'                              NT    1:42.63  
     1) Steyer, Taylor A FR             2) Addis, Victoria M FR           
     3) Lebleu, Danielle E FR           4) De Tar, Suzanne P SO           
  3 Saginaw Valley State Universit  'A'               1:38.65    1:43.64  
  4 Hillsdale College-MI  'B'                              NT    1:46.72  
     1) Bickerstaff, Bailey C FR        2) Voisin, Catherine M FR         
     3) Matti, Allie M FR               4) Farris, Tiffany SO             
  5 Ashland University-OH  'B'                             NT    1:48.87  
     1) Staley, Erin M SO               2) Newcomer, Alex M FR            
     3) Teague, Michaela M JR           4) Olander, Maddie L JR           
  6 Saginaw Valley State Universit  'B'                    NT    1:49.15  
  7 Hillsdale College-MI  'C'                              NT   x1:53.60  
     1) McComb, Caylee A FR             2) Sowell, Whitley G SR           
     3) Bowen, Peyton E JR              4) Bass, Mae J SR                 
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ashland University-OH  'A'                        1:28.13    1:28.52  
     1) Keilholz, Ben A SO              2) Goeke, Keegan T SO             
     3) Sutton, Charlie M FR            4) Scalli, John C SR              
  2 Saginaw Valley State Universit  'A'               1:24.86    1:29.01  
  3 Saginaw Valley State Universit  'B'                    NT    1:30.40  
  4 Ashland University-OH  'B'                        1:34.54    1:34.22  
     1) Georgiadis, Chris B JR          2) Clifford, Daniel C SO          
     3) Doepke, Malcolm P FR            4) Deemer, Ryan R JR              
  5 Saginaw Valley State Universit  'C'                    NT   x1:35.94  

PrestoSports