Licensed to Gerspacker Regional Aquatic Center - Site License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 11/14/2015 04:32 PM
                  SVSU vs Valparaiso University - 11/14/2015                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saginaw Valley State Universit-MI  'A'                 NT    4:07.96   11  
     1) Popps, Kara S FR                2) Mattar, Lydia R FR             
     3) Harmon, Chelsea R SO            4) Grashuis, Taylor A FR          
  2 Saginaw Valley State Universit-MI  'B'                 NT    4:21.09    4  
     1) Luciani, Sarah K FR             2) Tarbuck, Samantha E FR         
     3) Jewell, Aaryn L FR              4) Yeoman, Rebecca M FR           
 -- Valparaiso University Swimming-IN  'A'            4:15.23         DQ  
     1) Zaia, Vinnie FR                 2) Trimpe, Emily SO               
     3) Law, Rachel SO                  4) McBride, Erin JR               
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saginaw Valley State Universit-MI  'A'                 NT    3:34.69   11  
     1) Miller, Tyler FR                2) Yap, Shaun SO                  
     3) Pokley, Dalton J FR             4) Arnold, Grayson M FR           
  2 Saginaw Valley State Universit-MI  'B'                 NT    3:42.40    4  
     1) Berens, Nick J FR               2) Kopacki, Dylan A FR            
     3) Braman, Paul T FR               4) Peltier, Tanner J JR           
  3 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            3:38.86    3:42.46    2  
     1) Mitchell, Tim JR                2) Tuinukuafe, Atolo JR           
     3) Zernechel, Zach SO              4) Lawson, Colten                 
  4 Valparaiso University Swimming-IN  'B'            3:47.80    3:43.49  
     1) Sogandares, Mac                 2) Kirar, Dylan                   
     3) Salim, Arman SO                 4) Manderfield, Ryan              
  5 Valparaiso University Swimming-IN  'C'            3:57.82   x3:56.35  
     1) Girten, Grant FR                2) Bean, Christopher              
     3) Jones, Cody JR                  4) King, Keith SO                 
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thielen, Amanda R         FR Saginaw Valley-MI         NT   10:35.67    9  
  2 Law, Rachel               SO Valpo Swimming-IN   10:57.10   11:15.48    4  
  3 Buechner, Carley S        SO Saginaw Valley-MI         NT   11:25.18    3  
  4 Pogue, Elizabeth             Valpo Swimming-IN   11:34.48   11:40.88    2  
  5 Rowley, Anne              JR Valpo Swimming-IN   11:54.50   11:53.93    1  
  6 Franczak, Katie M         SO Saginaw Valley-MI         NT   12:04.46  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lin, Peter                FR Saginaw Valley-MI         NT   10:02.54    9  
  2 Kirar, Dylan                 Valpo Swimming-IN   10:26.12   10:04.67    4  
  3 Leach, Ethan              SO Valpo Swimming-IN   10:38.03   10:36.77    3  
  4 Schulz, Frederich J       FR Saginaw Valley-MI         NT   10:37.15    2  
  5 Bretl, Robert                Valpo Swimming-IN   10:26.90   10:41.56    1  
  6 Peltier, Tanner J         JR Saginaw Valley-MI         NT   10:43.86  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grashuis, Taylor A        FR Saginaw Valley-MI         NT    1:58.47    9  
  2 Davis, Alexandra L        FR Saginaw Valley-MI         NT    1:59.91    4  
  3 Jenny, Amanda             FR Valpo Swimming-IN    2:03.64    2:03.89    3  
  4 Zaia, Vinnie              FR Valpo Swimming-IN    2:08.24    2:09.59    2  
  5 Pogue, Elizabeth             Valpo Swimming-IN    2:10.28    2:12.97    1  
  6 Uribe, Beth                  Valpo Swimming-IN         NT   x2:36.67  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lin, Peter                FR Saginaw Valley-MI         NT    1:44.01    9  
  2 Lawson, Colten               Valpo Swimming-IN         NT    1:49.28    4  
  3 Sogandares, Mac              Valpo Swimming-IN    1:49.06    1:50.25    3  
  4 Manderfield, Ryan            Valpo Swimming-IN    1:52.30    1:51.49    2  
  5 Schulz, Frederich J       FR Saginaw Valley-MI         NT    1:51.92    1  
  6 Domjan, Alec              JR Valpo Swimming-IN    1:51.32   x1:52.77  
  7 Lovas, Todd S             FR Saginaw Valley-MI         NT    1:52.90  
  8 Peterson, Mark            FR Saginaw Valley-MI         NT   x1:56.80  
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Popps, Kara S             FR Saginaw Valley-MI         NT      59.98    9  
  2 Luciani, Sarah K          FR Saginaw Valley-MI         NT    1:01.46    4  
  3 Dafforn-Koebler, MacKenz  FR Saginaw Valley-MI         NT    1:06.88    3  
  4 Rowley, Anne              JR Valpo Swimming-IN    1:07.47    1:08.16    2  
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tim             JR Valpo Swimming-IN      55.74      54.30    9  
  2 Penn, Max                 FR Valpo Swimming-IN      55.24      54.45    4  
  3 Miller, Tyler             FR Saginaw Valley-MI         NT      55.61    3  
  4 Berens, Nick J            FR Saginaw Valley-MI         NT      56.25    2  
  5 Girten, Grant             FR Valpo Swimming-IN      58.38      58.37    1  
  6 Alexander, Ryan P         FR Saginaw Valley-MI         NT    1:02.04  
 -- Jones, Cody               JR Valpo Swimming-IN    1:00.88   X1:00.35  
 -- Brown, Hunter             FR Valpo Swimming-IN         NT   X1:02.74  
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattar, Lydia R           FR Saginaw Valley-MI         NT    1:07.12    9  
  2 Buechner, Carley S        SO Saginaw Valley-MI         NT    1:09.46    4  
  3 Tarbuck, Samantha E       FR Saginaw Valley-MI         NT    1:11.65    3  
  4 Trimpe, Emily             SO Valpo Swimming-IN    1:11.26    1:11.77    2  
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yap, Shaun                SO Saginaw Valley-MI         NT      57.99    9  
  2 Jenny, Fred               JR Valpo Swimming-IN         NT    1:00.70    4  
  3 Kopacki, Dylan A          FR Saginaw Valley-MI         NT    1:02.60    3  
  4 Spears, Michael S         FR Saginaw Valley-MI         NT    1:02.95    2  
  5 Bretl, Robert                Valpo Swimming-IN         NT    1:09.06    1  
 -- Tuinukuafe, Atolo         JR Valpo Swimming-IN    1:03.21         DQ  
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thielen, Amanda R         FR Saginaw Valley-MI         NT    2:17.17    9  
  2 Krebs, Paiton             FR Valpo Swimming-IN    2:25.55    2:22.03    4  
  3 Franczak, Katie M         SO Saginaw Valley-MI         NT    2:37.56    3  
  4 Main, Casey                  Valpo Swimming-IN    2:36.14    2:42.18    2  
  5 Trombley, Grace S         FR Saginaw Valley-MI         NT    3:10.94    1  
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castro Diaz, Gonzalo      JR Valpo Swimming-IN         NT    1:54.95    9  
  2 Pokley, Dalton J          FR Saginaw Valley-MI         NT    1:59.05    4  
  3 Salim, Arman              SO Valpo Swimming-IN    2:06.47    2:03.90    3  
  4 Zernechel, Zach           SO Valpo Swimming-IN    2:04.15    2:04.48    2  
  5 Katsuba, Zak              FR Saginaw Valley-MI         NT    2:07.15    1  
  6 Peltier, Tanner J         JR Saginaw Valley-MI         NT    2:07.59  
  7 Bean, Christopher            Valpo Swimming-IN         NT   x2:09.34  
  8 Lovas, Todd S             FR Saginaw Valley-MI         NT   x2:17.03  
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soenksen, Melanie A       SO Saginaw Valley-MI         NT      24.79    9  
  2 Harmon, Chelsea R         SO Saginaw Valley-MI         NT      25.21    4  
  3 Jenny, Amanda             FR Valpo Swimming-IN      26.27      25.71    3  
  4 Jewell, Aaryn L           FR Saginaw Valley-MI         NT      26.11    2  
  5 McBride, Erin             JR Valpo Swimming-IN      25.94      26.55    1  
  6 Uribe, Beth                  Valpo Swimming-IN      33.30      32.19  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenny, Fred               JR Valpo Swimming-IN      22.31      21.67    9  
  2 Arnold, Grayson M         FR Saginaw Valley-MI         NT      21.84    4  
  3 Spears, Michael S         FR Saginaw Valley-MI         NT      22.46    3  
  4 Lawson, Colten               Valpo Swimming-IN      22.88      22.97    2  
  5 Braman, Paul T            FR Saginaw Valley-MI         NT      23.01    1  
  6 Penn, Max                 FR Valpo Swimming-IN         NT      23.32  
  7 Domjan, Alec              JR Valpo Swimming-IN         NT     x23.52  
 -- Karson, Noah B            FR Saginaw Valley-MI         NT     X22.86  
 -- Knoff, Ricky J            FR Saginaw Valley-MI         NT     X23.99  
 -- Brown, Hunter             FR Valpo Swimming-IN      24.20     X24.25  
 -- Girten, Grant             FR Valpo Swimming-IN      24.63     X24.35  
 -- Caldwell, Cory               Valpo Swimming-IN      26.24     X25.94  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francisco, Wilhelmina     SO Saginaw Valley-MI         NP     260.55    9  
  2 Wysocki, Erica            SO Saginaw Valley-MI         NP     228.70    4  
  3 Murphy, Kathleen          SO Saginaw Valley-MI         NP     216.80    3  
  4 Almhiemid, Mare           FR Saginaw Valley-MI         NP    x176.90  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buxton, Maxwell           FR Saginaw Valley-MI         NP     262.70    9  
  2 Fuchs, Aaron              FR Saginaw Valley-MI         NP     193.15    4  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grashuis, Taylor A        FR Saginaw Valley-MI         NT      55.53    9  
  2 Soenksen, Melanie A       SO Saginaw Valley-MI         NT      56.30    4  
  3 Jenny, Amanda             FR Valpo Swimming-IN         NT      56.31    3  
  4 Trimpe, Emily             SO Valpo Swimming-IN      57.24      56.42    2  
  5 McBride, Erin             JR Valpo Swimming-IN      56.74    1:08.03    1  
  6 Uribe, Beth                  Valpo Swimming-IN    1:14.75   x1:12.96  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenny, Fred               JR Valpo Swimming-IN      47.80      47.50    9  
  2 Castro Diaz, Gonzalo      JR Valpo Swimming-IN      47.93      47.58    4  
  3 Arnold, Grayson M         FR Saginaw Valley-MI         NT      49.95    3  
  4 Braman, Paul T            FR Saginaw Valley-MI         NT      50.26    2  
  5 Karson, Noah B            FR Saginaw Valley-MI         NT      52.21    1  
  6 Brown, Hunter             FR Valpo Swimming-IN      51.30      52.33  
  7 King, Keith               SO Valpo Swimming-IN      52.87     x53.78  
 -- Katsuba, Zak              FR Saginaw Valley-MI         NT     X51.41  
 -- Knoff, Ricky J            FR Saginaw Valley-MI         NT     X54.55  
 -- Caldwell, Cory               Valpo Swimming-IN      58.38     X57.16  
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luciani, Sarah K          FR Saginaw Valley-MI         NT    2:11.45    9  
  2 Popps, Kara S             FR Saginaw Valley-MI         NT    2:13.04    4  
  3 Zaia, Vinnie              FR Valpo Swimming-IN    2:22.95    2:23.11    3  
  4 Rowley, Anne              JR Valpo Swimming-IN    2:25.87    2:25.75    2  
  5 Dafforn-Koebler, MacKenz  FR Saginaw Valley-MI         NT    2:29.07    1  
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lin, Peter                FR Saginaw Valley-MI         NT    2:00.24    9  
  2 Penn, Max                 FR Valpo Swimming-IN    2:04.64    2:04.46    4  
  3 Berens, Nick J            FR Saginaw Valley-MI         NT    2:06.24    3  
  4 Sogandares, Mac              Valpo Swimming-IN         NT    2:07.82    2  
  5 Girten, Grant             FR Valpo Swimming-IN    2:05.36    2:13.54    1  
 -- Lawson, Colten               Valpo Swimming-IN         NT   X2:04.30  
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattar, Lydia R           FR Saginaw Valley-MI         NT    2:25.65    9  
  2 Buechner, Carley S        SO Saginaw Valley-MI         NT    2:31.91    4  
  3 Law, Rachel               SO Valpo Swimming-IN         NT    2:35.42    3  
  4 Tarbuck, Samantha E       FR Saginaw Valley-MI         NT    2:37.63    2  
  5 Trombley, Grace S         FR Saginaw Valley-MI         NT   x2:50.60  
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yap, Shaun                SO Saginaw Valley-MI         NT    2:11.74    9  
  2 Miller, Tyler             FR Saginaw Valley-MI         NT    2:15.87    4  
  3 Manderfield, Ryan            Valpo Swimming-IN         NT    2:25.35    3  
 -- Tuinukuafe, Atolo         JR Valpo Swimming-IN         NT         DQ  
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Alexandra L        FR Saginaw Valley-MI         NT    5:19.98    9  
  2 Krebs, Paiton             FR Valpo Swimming-IN    5:28.50    5:26.65    4  
  3 Grashuis, Taylor A        FR Saginaw Valley-MI         NT    5:26.96    3  
  4 Pogue, Elizabeth             Valpo Swimming-IN    5:32.76    5:46.77    2  
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirar, Dylan                 Valpo Swimming-IN    4:54.38    4:56.13    9  
  2 Peltier, Tanner J         JR Saginaw Valley-MI         NT    5:04.30    4  
  3 Salim, Arman              SO Valpo Swimming-IN         NT    5:06.58    3  
  4 Bretl, Robert                Valpo Swimming-IN    5:06.48    5:06.80    2  
  5 Schulz, Frederich J       FR Saginaw Valley-MI         NT    5:07.50    1  
  6 Leach, Ethan              SO Valpo Swimming-IN    5:14.77   x5:09.80  
  7 Lovas, Todd S             FR Saginaw Valley-MI         NT    5:19.36  
  8 Peterson, Mark            FR Saginaw Valley-MI         NT   x5:28.98  
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thielen, Amanda R         FR Saginaw Valley-MI         NT    1:01.76    9  
  2 Harmon, Chelsea R         SO Saginaw Valley-MI         NT    1:03.42    4  
  3 Main, Casey                  Valpo Swimming-IN    1:07.96    1:09.62    3  
  4 Jewell, Aaryn L           FR Saginaw Valley-MI         NT    1:10.38    2  
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pokley, Dalton J          FR Saginaw Valley-MI         NT      51.74    9  
  2 Castro Diaz, Gonzalo      JR Valpo Swimming-IN      52.63      51.77    4  
  3 Spears, Michael S         FR Saginaw Valley-MI         NT      53.11    3  
  4 Mitchell, Tim             JR Valpo Swimming-IN         NT      53.91    2  
  5 Kopacki, Dylan A          FR Saginaw Valley-MI         NT      54.22    1  
  6 Zernechel, Zach           SO Valpo Swimming-IN      55.56      56.66  
  7 Katsuba, Zak              FR Saginaw Valley-MI         NT     x57.02  
  8 Bean, Christopher            Valpo Swimming-IN      59.78     x58.27  
  9 King, Keith               SO Valpo Swimming-IN         NT     x59.04  
 -- Jones, Cody               JR Valpo Swimming-IN      59.58   X1:04.09  
 -- Caldwell, Cory               Valpo Swimming-IN    1:03.80   X1:06.66  
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francisco, Wilhelmina     SO Saginaw Valley-MI         NP     249.30    9  
  2 Wysocki, Erica            SO Saginaw Valley-MI         NP     245.15    4  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buxton, Maxwell           FR Saginaw Valley-MI         NP     287.85    9  
  2 Fuchs, Aaron              FR Saginaw Valley-MI         NP     186.15    4  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattar, Lydia R           FR Saginaw Valley-MI         NT    2:14.98    9  
  2 Law, Rachel               SO Valpo Swimming-IN    2:19.62    2:20.29    4  
  3 Luciani, Sarah K          FR Saginaw Valley-MI         NT    2:22.58    3  
  4 Tarbuck, Samantha E       FR Saginaw Valley-MI         NT    2:24.44    2  
  5 Main, Casey                  Valpo Swimming-IN         NT    2:42.86    1  
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yap, Shaun                SO Saginaw Valley-MI         NT    1:57.69    9  
  2 Sogandares, Mac              Valpo Swimming-IN    2:08.86    2:03.86    4  
  3 Miller, Tyler             FR Saginaw Valley-MI         NT    2:04.23    3  
  4 Kopacki, Dylan A          FR Saginaw Valley-MI         NT    2:05.96    2  
  5 Zernechel, Zach           SO Valpo Swimming-IN    2:10.46    2:09.72    1  
  6 Bean, Christopher            Valpo Swimming-IN    2:11.44    2:13.83  
  7 Jones, Cody               JR Valpo Swimming-IN         NT   x2:16.00  
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saginaw Valley State Universit-MI  'A'                 NT    3:48.60   11  
     1) Thielen, Amanda R FR            2) Davis, Alexandra L FR          
     3) Soenksen, Melanie A SO          4) Harmon, Chelsea R SO           
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            3:50.23    3:54.74    4  
     1) Trimpe, Emily SO                2) Krebs, Paiton FR               
     3) McBride, Erin JR                4) Jenny, Amanda FR               
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            3:13.33    3:11.51   11  
     1) Castro Diaz, Gonzalo JR         2) Mitchell, Tim JR               
     3) Lawson, Colten                  4) Jenny, Fred JR                 
  2 Saginaw Valley State Universit-MI  'A'                 NT    3:15.38    4  
     1) Pokley, Dalton J FR             2) Arnold, Grayson M FR           
     3) Spears, Michael S FR            4) Lin, Peter FR                  
  3 Valparaiso University Swimming-IN  'B'            3:26.45    3:23.35    2  
     1) Kirar, Dylan                    2) Manderfield, Ryan              
     3) Penn, Max FR                    4) Domjan, Alec JR                
  4 Saginaw Valley State Universit-MI  'B'                 NT    3:24.96  
     1) Berens, Nick J FR               2) Katsuba, Zak FR                
     3) Lovas, Todd S FR                4) Braman, Paul T FR              
  5 Valparaiso University Swimming-IN  'C'            3:34.57   x3:31.41  
     1) Salim, Arman SO                 2) King, Keith SO                 
     3) Brown, Hunter FR                4) Bretl, Robert                  

PrestoSports