Licensed to Gerspacker Regional Aquatic Center - Site License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 10/24/2015 04:43 PM
                    SVSU vs Urbana University - 10/24/2015                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saginaw Valley State Universit-MI  'A'                 NT    1:50.53   11  
     1) Thielen, Amanda R 17            2) Mattar, Lydia R 19             
     3) Harmon, Chelsea R 19            4) Soenksen, Melanie A 19         
       27.40    30.18    27.63    25.32                                    
  2 Saginaw Valley State Universit-MI  'B'                 NT    1:55.99    4  
     1) Popps, Kara S 18                2) Tarbuck, Samantha E 18         
     3) Jewell, Aaryn L 18              4) Davis, Alexandra L 18          
       28.17    32.46    29.19    26.17                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saginaw Valley State Universit-MI  'A'                 NT    1:36.93   11  
     1) Miller, Tyler 18                2) Yap, Shaun 20                  
     3) Spears, Michael S 18            4) Arnold, Grayson M 18           
       25.93    25.70    23.47    21.83                                    
  2 Urbana University-OH  'A'                              NT    1:42.99    4  
     1) Lewis-Griggs, Dakota 18         2) Eaton, Eric A 21               
     3) Henriksson, Carl 21             4) Pope, Coleston C 21            
       26.61    29.20    24.70    22.48                                    
 -- Saginaw Valley State Universit-MI  'B'                 NT         DQ  
     1) Berens, Nick J 18               2) Kopacki, Dylan A 18            
     3) Katsuba, Zak 17                 4) Braman, Paul T 18              
       26.24    28.24    24.95    22.82                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buechner, Carley S        19 Saginaw Valley-MI         NT   11:29.22    9  
      30.41   33.94   34.28   34.85   34.70   34.40   35.22   34.82
      35.12   34.77   35.18   34.58   35.01   34.74   34.64   34.99
      35.24   33.96   34.86   33.51                                
  2 Franczak, Katie M         18 Saginaw Valley-MI         NT   12:12.36    4  
      31.64   35.68   36.61   36.68   36.65   37.23   36.66   37.89
      36.84   36.93   37.13   37.05   37.43   37.06   37.00   37.40
      37.37   37.61   36.57   34.93                                
  3 Harting, Laura F          20 Urbana-OH                 NT   13:52.89    3  
      38.59   41.37   41.71   41.52   41.63   41.53   42.07   42.05
      42.02   42.28   42.03   41.92   42.58   42.09   41.87   41.95
      41.72   41.55   41.58   40.83                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peltier, Tanner J         20 Saginaw Valley-MI         NT   10:33.64    9  
      28.00   30.86   31.71   32.26   32.76   32.80   32.47   31.50
      32.74   32.51   32.21   32.60   32.59   31.78   32.33   32.32
      32.22   31.13   30.72   28.13                                
  2 Schulz, Frederich J       18 Saginaw Valley-MI         NT   10:36.41    4  
      27.95   31.10   31.64   32.44   32.41   33.11   32.65   32.39
      32.20   32.57   32.05   32.16   32.46   32.14   32.08   32.25
      32.46   31.78   30.70   29.87                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thielen, Amanda R         17 Saginaw Valley-MI         NT    1:57.57    9  
      26.59   29.17   30.86   30.95                                
  2 Davis, Alexandra L        18 Saginaw Valley-MI         NT    2:00.57    4  
      27.90   30.61   31.48   30.58                                
  3 Wieser, Aerika            20 Urbana-OH                 NT    2:00.83    3  
      27.29   30.67   31.93   30.94                                
  4 Jewell, Aaryn L           18 Saginaw Valley-MI         NT    2:12.23    2  
      29.49   33.19   34.85   34.70                                
  5 Fisher, Holly                Urbana-OH                 NT    2:20.30    1  
      31.50   35.92   36.55   36.33                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lin, Peter                17 Saginaw Valley-MI         NT    1:44.95    9  
      24.75   26.44   26.94   26.82                                
  2 Pope, Coleston C          21 Urbana-OH                 NT    1:51.87    4  
      25.28   27.88   29.15   29.56                                
  3 Lovas, Todd S             18 Saginaw Valley-MI         NT    1:54.11    3  
      25.76   28.51   29.81   30.03                                
  4 Katsuba, Zak              17 Saginaw Valley-MI         NT    1:57.51    2  
      26.45   29.26   30.22   31.58                                
  5 Peterson, Mark            18 Saginaw Valley-MI         NT   x1:59.68  
      27.08   30.12   31.12   31.36                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, Chelsea R         19 Saginaw Valley-MI         NT      25.48    9  
  2 Soenksen, Melanie A       19 Saginaw Valley-MI         NT      25.62    4  
  3 Wieser, Aerika            20 Urbana-OH                 NT      26.01    3  
  4 Luciani, Sarah K          18 Saginaw Valley-MI         NT      26.41    2  
  5 Watson, Camille              Urbana-OH                 NT      30.92    1  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Grayson M         18 Saginaw Valley-MI         NT      22.31    9  
  2 Braman, Paul T            18 Saginaw Valley-MI         NT      23.04    4  
  3 Berens, Nick J            18 Saginaw Valley-MI         NT      23.32    3  
  4 Karson, Noah B            18 Saginaw Valley-MI         NT     x23.64  
  5 Olivos, Tomos                Urbana-OH                 NT      23.81    2  
  6 Lewis-Griggs, Dakota      18 Urbana-OH                 NT      24.20    1  
 -- Knoff, Ricky J            19 Saginaw Valley-MI         NT     X24.33  
 -- Alexander, Ryan P         18 Saginaw Valley-MI         NT     X24.36  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattar, Lydia R           19 Saginaw Valley-MI         NT    2:14.05    9  
      29.29   35.51   37.47   31.78                                
  2 Schwartz, Jennifer        21 Urbana-OH                 NT    2:20.86    4  
      28.88   36.55   41.78   33.65                                
  3 Tarbuck, Samantha E       18 Saginaw Valley-MI         NT    2:23.04    3  
      31.58   36.75   40.57   34.14                                
  4 Trombley, Grace S         18 Saginaw Valley-MI         NT    2:41.89    2  
      36.55 1:05.72   21.93   37.69                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yap, Shaun                20 Saginaw Valley-MI         NT    1:56.64    9  
      25.91   32.50   31.90   26.33                                
  2 Pokley, Dalton J          18 Saginaw Valley-MI         NT    2:02.42    4  
      25.94   32.03   35.99   28.46                                
  3 Henriksson, Carl          21 Urbana-OH                 NT    2:03.97    3  
      25.98   33.55   34.62   29.82                                
  4 Kopacki, Dylan A          18 Saginaw Valley-MI         NT    2:05.53    2  
      26.73   32.06   37.20   29.54                                
  5 Spears, Michael S         18 Saginaw Valley-MI         NT   x2:07.94  
      26.28   34.63   37.88   29.15                                
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wysocki, Erica            21 Saginaw Valley-MI         NP     515.50    9  
  2 Francisco, Wilhelmina     19 Saginaw Valley-MI         NP     228.75    4  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buxton, Maxwell           18 Saginaw Valley-MI         NP     238.40    9  
  2 Fuchs, Aaron              18 Saginaw Valley-MI         NP     180.70    4  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thielen, Amanda R         17 Saginaw Valley-MI         NT    1:01.44    9  
      28.43   33.01                                                
  2 Schwartz, Jennifer        21 Urbana-OH                 NT    1:01.59    4  
      28.58   33.01                                                
  3 Franczak, Katie M         18 Saginaw Valley-MI         NT    1:08.78    3  
      32.44   36.34                                                
  4 Carney, Maggie M          22 Urbana-OH                 NT    1:10.01    2  
      31.89   38.12                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spears, Michael S         18 Saginaw Valley-MI         NT      53.84    9  
      25.02   28.82                                                
  2 Henriksson, Carl          21 Urbana-OH                 NT      54.80    4  
      25.58   29.22                                                
  3 Olivos, Tomos                Urbana-OH                 NT      55.68    3  
      26.06   29.62                                                
  4 Braman, Paul T            18 Saginaw Valley-MI         NT      56.13    2  
      25.77   30.36                                                
  5 Lovas, Todd S             18 Saginaw Valley-MI         NT      57.27    1  
      26.57   30.70                                                
  6 Katsuba, Zak              17 Saginaw Valley-MI         NT     x57.63  
      26.28   31.35                                                
 -- Alexander, Ryan P         18 Saginaw Valley-MI         NT   X1:01.03  
      27.99   33.04                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wieser, Aerika            20 Urbana-OH                 NT      54.61    9  
      26.14   28.47                                                
  2 Harmon, Chelsea R         19 Saginaw Valley-MI         NT      56.28    4  
      26.69   29.59                                                
  3 Jewell, Aaryn L           18 Saginaw Valley-MI         NT      58.73    3  
      27.82   30.91                                                
  4 Watson, Camille              Urbana-OH                 NT    1:10.15    2  
      33.36   36.79                                                
  5 Soenksen, Melanie A       19 Saginaw Valley-MI         NT    1:26.84    1  
      27.00   59.84                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lin, Peter                17 Saginaw Valley-MI         NT      49.16    9  
      23.72   25.44                                                
  2 Arnold, Grayson M         18 Saginaw Valley-MI         NT      50.61    4  
      24.24   26.37                                                
  3 Berens, Nick J            18 Saginaw Valley-MI         NT      51.02    3  
      24.62   26.40                                                
  4 Karson, Noah B            18 Saginaw Valley-MI         NT     x53.53  
      25.31   28.22                                                
  5 Eaton, Eric A             21 Urbana-OH                 NT      55.63    2  
      25.89   29.74                                                
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Popps, Kara S             18 Saginaw Valley-MI         NT    1:01.16    9  
      29.60   31.56                                                
  2 Luciani, Sarah K          18 Saginaw Valley-MI         NT    1:01.86    4  
      30.91   30.95                                                
  3 Dafforn-Koebler, MacKenz  18 Saginaw Valley-MI         NT    1:08.06    3  
      32.77   35.29                                                
  4 Fisher, Holly                Urbana-OH                 NT    1:09.64    2  
      32.90   36.74                                                
  5 Carney, Maggie M          22 Urbana-OH                 NT    1:21.92    1  
      39.43   42.49                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Tyler             18 Saginaw Valley-MI         NT      56.67    9  
      26.83   29.84                                                
  2 Pokley, Dalton J          18 Saginaw Valley-MI         NT      56.73    4  
      27.66   29.07                                                
  3 Kopacki, Dylan A          18 Saginaw Valley-MI         NT      58.86    3  
      28.41   30.45                                                
  4 Lewis-Griggs, Dakota      18 Urbana-OH                 NT      59.37    2  
      28.31   31.06                                                
  5 Alexander, Ryan P         18 Saginaw Valley-MI         NT   x1:08.14  
      32.56   35.58                                                
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattar, Lydia R           19 Saginaw Valley-MI         NT    5:20.07    9  
      29.19   31.99   32.40   32.53   32.55   32.19   32.01   32.78
      32.77   31.66                                                
  2 Davis, Alexandra L        18 Saginaw Valley-MI         NT    5:20.80    4  
      29.17   31.96   32.26   32.62   32.86   32.57   32.40   32.92
      32.51   31.53                                                
  3 Franczak, Katie M         18 Saginaw Valley-MI         NT    6:01.12    3  
      32.60   35.11   36.17   36.30   36.67   36.85   37.28   37.17
      37.04   35.93                                                
  4 Harting, Laura F          20 Urbana-OH                 NT    6:49.42    2  
      37.59   41.42   41.60   41.58   41.78   41.75   41.71   41.50
      40.71   39.78                                                
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schulz, Frederich J       18 Saginaw Valley-MI         NT    5:02.17    9  
      27.66   30.25   30.55   30.66   30.81   31.16   31.34   31.36
      30.56   27.82                                                
  2 Peltier, Tanner J         20 Saginaw Valley-MI         NT    5:02.38    4  
      27.32   30.11   31.00   31.33   31.65   31.26   31.09   31.52
      29.29   27.81                                                
  3 Pope, Coleston C          21 Urbana-OH                 NT    5:03.02    3  
      27.29   30.13   30.57   30.91   30.91   31.33   31.07   31.39
      30.50   28.92                                                
  4 Lovas, Todd S             18 Saginaw Valley-MI         NT    5:16.58    2  
      28.12   30.75   31.41   31.91   31.71   32.10   32.41   33.32
      33.00   31.85                                                
  5 Peterson, Mark            18 Saginaw Valley-MI         NT   x5:32.53  
      29.72   33.72   33.98   33.69   33.81   33.73   33.86   34.47
      33.16   32.39                                                
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francisco, Wilhelmina     19 Saginaw Valley-MI         NP     225.25    9  
  2 Wysocki, Erica            21 Saginaw Valley-MI         NP     184.75    4  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buxton, Maxwell           18 Saginaw Valley-MI         NP     281.60    9  
  2 Fuchs, Aaron              18 Saginaw Valley-MI         NP     168.80    4  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Jennifer        21 Urbana-OH                 NT    1:16.08    3  
      36.37   39.71                                                
 -- Buechner, Carley S        19 Saginaw Valley-MI         NT   X1:11.04    9  
      32.90   38.14                                                
 -- Tarbuck, Samantha E       18 Saginaw Valley-MI         NT   X1:12.50    4  
      34.01   38.49                                                
 -- Trombley, Grace S         18 Saginaw Valley-MI         NT   X1:20.30    2  
      37.83   42.47                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olivos, Tomos                Urbana-OH                 NT    1:03.34    9  
      30.29   33.05                                                
  2 Eaton, Eric A             21 Urbana-OH                 NT    1:06.39    4  
      30.76   35.63                                                
 -- Yap, Shaun                20 Saginaw Valley-MI         NT     X56.21  
      26.74   29.47                                                
 -- Miller, Tyler             18 Saginaw Valley-MI         NT   X1:02.17  
      28.85   33.32                                                
 -- Henriksson, Carl          21 Urbana-OH                 NT   X1:02.47  
      29.55   32.92                                                
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Urbana University-OH  'A'                              NT    2:02.87   11  
     1) Watson, Camille                 2) Fisher, Holly                  
     3) Carney, Maggie M 22             4) Harting, Laura F 20            
       31.33    28.47    30.01    33.06                                    
 -- Saginaw Valley State Universit-MI  'A'                 NT   X1:45.32  
     1) Popps, Kara S 18                2) Davis, Alexandra L 18          
     3) Soenksen, Melanie A 19          4) Harmon, Chelsea R 19           
       27.23    26.66    25.72    25.71                                    
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Saginaw Valley State Universit-MI  'A'                 NT   X1:28.58  
     1) Spears, Michael S 18            2) Lin, Peter 17                  
     3) Arnold, Grayson M 18            4) Yap, Shaun 20                  
       22.73    21.72    22.40    21.73                                    
 -- Saginaw Valley State Universit-MI  'B'                 NT   X1:31.00  
     1) Kopacki, Dylan A 18             2) Berens, Nick J 18              
     3) Pokley, Dalton J 18             4) Braman, Paul T 18              
       23.40    22.85    22.15    22.60                                    
 -- Saginaw Valley State Universit-MI  'C'                 NT   X1:33.30  
     1) Miller, Tyler 18                2) Peltier, Tanner J 20           
     3) Katsuba, Zak 17                 4) Lovas, Todd S 18               
       23.85    22.48    23.56    23.41                                    
 -- Urbana University-OH  'A'                              NT   X1:33.70  
     1) Pope, Coleston C 21             2) Henriksson, Carl 21            
     3) Lewis-Griggs, Dakota 18         4) Olivos, Tomos                  
       23.50    23.32    23.39    23.49                                    
 -- Saginaw Valley State Universit-MI  'D'                 NT   X1:36.20  
     1) Peterson, Mark 18               2) Knoff, Ricky J 19              
     3) Karson, Noah B 18               4) Schulz, Frederich J 18         
       25.34    24.17    23.33    23.36                                    

PrestoSports